parallax background

Ağ Güvenlik Hizmetleri


Ağ güvenlik hizmetleri, bütün bilgi ve işlem kaynaklarının kullanılabilirlik ve gizlilik saldırılarına ve sorunlarına karşın korunma altında olmasını anlatmak için kullandığımız terimdir. Ağ güvenliği sistemleri kötü yazılımlardan koruma, güvenlik duvarları, izin olmadan giriş algılama ve veri kayıplarını önleme gibi koruma sistemlerini içermektedir.

Ağ Güvenlik Türleri Nelerdir?


Ağ güvenlik hizmetleri, ağa eklenen birtakım koruyucu kontrolleri içermektedir. Bu koruyucu yöntemler seneler içerisinde gelişerek değişim göstermiştir. Aynı zamanda sadece koruma yöntemleri değil, kötü yazılımlar ve siber korsanlar da kendi alanlarında farklı saldırı yöntemleri geliştirmiştir. Bu döngü bu şekilde ilerlemeye devam edecektir.

Ağ güvenliği için başarılı kontrollerinin eklendiğinden emin olabilmek için öncelikli olarak tehdit ortamını ve ağ güvenliklerinin açığını anlamak gerekmektedir. Bunun dışında ağınıza doğru çözüm yöntemlerini uygulamanız da oldukça önemlidir. NDC Teknoloji olarak alanında başarılı ve profesyonel ekiplerimiz ile en başarılı ağ güvenlik hizmetleri sistemlerini sizler için uygulamaktayız.

güvenlik

1. Tehdit Ortamı

Cihazın aldığı tehditler, kaynak gizliliği, kullanılabilirlik ya da bütünlük gibi kavramları etkileyen ihlallerdir. Tehditler; verilerin ortaya çıkmasını, değiştirilmesini ya da bir hizmete erişim engeline sebep olabilir. Tehdit ortamı; tehditlerden, tehdit aktörlerinden ve de saldırının gerçekleşmesi için tehdit hakkında edinilen bilgilerden oluşmaktadır. Tehdit aktörü, mevcutta olan tehditleri kullanarak size zarar vermek isteyen kişilerdir. Örnek verecek olursak bir bilgisayarın çalınması durumunda buradaki aktör hırsız olmaktadır.
güvenlik

2. Güvenlik Açıkları

Kötü amaçlı bir saldırının gerçekleşmesi için mutlaka güvenlik açığı olmalıdır. Güvenlik açıkları, tehdit aktörlerinin kuralları ihlal etmek için kullandıkları bir kusur olarak bilinir. Bu durumda cihazlarınızda güvenlik açıklarının olmaması oldukça önemli bir durumdur. Bu yüzden ağ güvenlik hizmetleri oldukça gerekli bir hizmet olarak karşınıza çıkar. Bizler en iyi sistemler ile bu güvenlik açıklarını kapatarak güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz.
güvenlik

3. Tehditleri Tespit Etme ve Müdahale

Cihazın alabileceği tehditlere karşın bir önlem gerekmektedir. Gizlilik, bütünlük ve de kullanılabilirlik, ağ güvenliği sürecinin hedefini açıklayan özelliklerdir. Bu sürece dahil olan daha pek çok faaliyet de bulunmaktadır. Bu faaliyetlerin hepsi tehditleri tespit etme, önleme ve müdahale etme aşamalarından geçer. Tehditleri önleme aşamasının temellerini şu şekildedir:
  • Korunarak verilerin belirlenmesi
  • Organizasyonel sorumlulukların belirlenmesi
  • Uygulama prosedürü oluşumu
  • Ekipleri eğitmek için ağ güvenliği ile ilgili programlar yapılması
  • Ekiplerin kurumsal kaynaklara hangi yollarla eriştiğini ve bunları nasıl kullanacağına dair erişim, kontrolleri oluşturma
Gibi aşamalardır. Tespit aşaması sistemin etkinliğini gözetleyen ve bir yere kaydeden yeteneklerin kullanılması ile ilgili bir durumdur. Olası bir ihmal veya zararlı niyeti olan faaliyet esnasında, tespit sistemleri bu durumu sorumlu kişilere haber vermektedir. Tespit süreci, sadece zamanında ve planlı bir şekilde takip edildiği zaman değerli bir süreçtir. Müdahale süreci ise devam eden kötü saldırıyı durdurmak ve güvenlik duvarının yapılandırmasını değiştirmeyi amaçlayan bir düzeltmedir.
 

Ağ Güvenlik Temelleri Nelerdir?


Ağ güvenlik hizmetleri için güvenliğin temelinde yatan kavramları iyi bilmek gerekir. Güvenlik açıklarının ya da tehdit aktörlerinin farkında olmazsanız, uygulanması gerekilen güvenlik kontrollerini de öğrenemezsiniz. NDC Teknoloji ailesi olarak işin ehli ve profesyonel ekip arkadaşlarımız ile sizlere en kaliteli hizmetleri sunmaktayız. Böylelikle olası siber saldırı altında ağınızı güvenli bir şekilde tutabilir ve sisteminizin zarar almasını engelleyebilirsiniz.

Ağ Güvenlik Önlemleri Nelerdir?


Ağ güvenlik önlemleri sistem için alınması gerekilen en önemli önlemlerden birisidir. İşletmenizi tehdit eden ve risk altına atan durumları belirleyip ağ güvenliğiniz için gerekli olan ihtiyaçları belirlemekteyiz. Çevre güvenliği için kullanılması gerekilen teknolojiler, güvenlik duvarları uyarıları, izinsiz giriş algılama ve önleme gibi durumları tespit ederek ağ güvenlik hizmetleri sunmaktayız.


Güvenlik Duvarları


Güvenlik duvarları çok uzun seneler boyunca kullanılan geleneksel bir önlemdir. Güvenlik duvarı trafikleri iki alanda incelenmektedir. Bunlar; geçmesi istenen trafikler ve engellenmesi istenen trafiklerdir. Bunun için filtreleme yöntemini kullanmaktayız. Paket filtresi ile istenmeyen trafikleri engelleyerek bir duvar oluştururuz. İşletmeniz için yararlı ve zararlı olan durumları tespit ederek buna göre bir trafik akışı ayarlanır. Böylelikle güvenli duvarının sistemi hazırlanır. Güvenlik duvarı ile ağınızı kötü yazılımlardan korumuş olursunuz.

İzinsiz Girişleri Tespit Etme ve Önleme Hizmetleri


Güvenlik duvarından farklı bir hizmet olan tespit ve önleme sistemi, kötü amaçlı yazılımlara karşı ağınızı koruyan sistemdir. Saldırı tespit sistemi, güvenlik duvarından farklı olarak olmaması gereken trafiği tespit etmektedir. Sibel saldırılardan ya da kötü niyetli yazılımlardan gelen trafiği bulmak için çalışır. Böylelikle sisteminizi ve ağınızı koruyarak kötü yazılımları önler. Fakat bu sistemi iyi bir şekilde ayarlamak oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde ayarlanmaz ise iyi trafiği engelleyebilir ve siber saldırıları içeri alabilir. Bu yüzden bu işi mutlaka profesyonel bir şekilde yapan ekiplere bırakmak gerekir. NDC Teknoloji olarak alanında en profesyonel ekipler ile tespit ve önleme hizmetlerini gerçekleştirmekteyiz.

Veri Sızıntılarını Önleme


İşletmeniz, müşterilerin kredi kartı numaraları gibi hassas olan bilgiler içeren bir maili şirket dışından birisine göndermesinden endişe ediyorsa, kullanacağımız çözüm veri sızıntısı önleme yöntemidir. DLP araçları işletme içinden çıkmaması gereken, sızıntıya sebebiyet verebilecek trafikleri izler ve bu iletimi durdurur. DLP sistemini ise doğru bir şekilde yapılandırmak zor bir durumdur. Bu işletmenizi yanlışlıkla ya da bilerek meydana gelebilecek kötü durumlar için koruma yöntemlerinden sadece birisidir. Bu, araştırmaya ve uygulamaya değer bir yöntemdir.

NDC Teknoloji olarak verdiğimiz ağ güvenlik hizmetleri sayesinde artık verileriniz güvende olacaktır. Firmamızla çalıştığınızda, tehditler hemen tespit edilir ve müdahale bulunuruz. Ayrıca kuracağımız güvenlik duvarı ile verileriniz tehdit ortamında olmaktan kurtulacaktır.