parallax background

Bulut Bilişim Hizmetleri


NDC Teknoloji olarak bulut bilişim hizmetleri alanında sunduğumuz destek ve hizmetler ile müşterilerimizin iş akışını daha verimli hale getirmeye devam ediyoruz. Sunucu, veri tabanı, depolama, ağ ve yazılım da dahil; bütün bulut bilgi ve bilişim hizmetlerinin internet üzerinden gerçekleşmesini sağlayarak daha esnek kaynaklar, daha hızlı inovasyon ve tasarruflu ölçeklendirme modellerini sunuyoruz.

Sunucu ve İşletim Sistemlerine Neden İhtiyaç Duyarız?


Günümüzde teknolojinin geldiği nokta göz önüne alındığında bulut bilişim hizmetleri, işletmelerin ve kurumsal firmaların bilgi işlem kaynaklarına bakış açılarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Kurumların bulut bilişim hizmetleri alanında bu kadar yatırım yapma nedenleri ise genel olarak şu 7 nedene dayanmaktadır:

1. Performans
Bu sistemler, dünya çapında büyüklüğe sahip güvenli veri merkezi ağlarında çalışmaktadır. Veri merkezleri, sistemli ve düzenli şekilde yazılımlarını ve donanımları güncel tutmaktadır. Bu sayede eski ve geleneksel yöntemlere kıyasla daha düşük gecikme süreleri ile daha verimli ekonomik ölçeklendirmeler sağlanmaktadır.
2. Maliyet
Bulut sistemleri, yazılım ve donanım satın alınması, şirket içindeki veri merkezlerinin kurulması ve çalıştırılması gibi alanlarda ortaya çıkan giderleri ortadan kaldırmaktadır. Bu uygulamalara harcanan meblağlar düşünüldüğünde bulut sistemlerinin ne kadar büyük tasarruflar sağladığı daha iyi anlaşılmaktadır.
3. Güvenlik
Birçok bulut bilişim hizmetleri güvenlik alanındaki genel pozisyonunuzu güçlendiren farklı denetim ve teknolojiler sunmaktadır. Bunun sonucunda altyapınız ve verileriniz bütün olası tehditlere karşı koruma altına alınmış olur.
4. Küresel Ölçek
Bulut bilişim hizmetleri, olabildiğince esnek yapıya sahip ölçeklendirme imkanı da sunmaktadır. Bu özelliğin önemini anlatacak olursak; doğru miktarlara sahip bilgi işlem kaynağının istenildiği ve ihtiyaç duyulduğu anda sunulabilmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede daha az masraf ile daha efektif şekilde verim alınabilmektedir.
5. Yüksek Hız
Self servis ağları sayesinde büyük ölçekteki bilgi işlem verileri bile sadece birkaç dakika içinde sunulabilmektedir. Bunun sonucunda kurumlar daha da esnek hale gelerek; kısıtlı kapasite alanlarından kurtulmaktadır.
6. Güven
Bu sistem; verileri yedekleme, kurtarma ve işin sürekliliğini sağlama açısından kolaylık sağlar ve tüm süreci daha ekonomik bir model haline getirir.
7. Verimlilik
Veri merkezleri, oldukça fazla sayıda yığılma ve depolama işlemi içermektedir. Genel olarak bu işlemleri; donanım ayarları, yazılım programlamaları düzeltme eki ve diğer bilgi işlem görevleri oluşturmaktadır. Bulut sistemleri, bu ve benzeri görevlerin çoğuna ilişkin ihtiyaçları ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede bilgi iletişim ekipleri zamandan da tasarruf etmiş olur.
Veri Çözümleme
Tüm verilerinizi bulut ağlarında birleştirebilirsiniz. Devamında ise daha bilinçli ve hızlı kararlar için yapay zeka teknolojisinden faydalanabilirsiniz.
Video ve Ses Akışı
Yüksek çözünürlüğe sahip ses ve görüntüleri, küresel bulut sistemlerini kullanarak dilediğiniz her an ve her yerde ulaşılabilir hale getirebilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz ile olan bağlantınız asla kopmaz.

Görüldüğü gibi; bulut bilişim hizmetleri pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Eğer sizde işletmenizin daha efektif ve yüksek verimlilikle işlemesini arzuluyorsanız, hemen bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Bulut Bilişim Hizmet Türleri


Bütün bulut sistemleri aynı değildir. Bununla birlikte; her bulut sistemi de herkes için aynı kullanışlı sonuçları sergilemeyebilir. İhtiyaç duyduğunuzun çözümün sunabilmesi için birçok farklı tür ve modelde hizmet geliştirilmiştir.

İhtiyaçlarınızı en etkili şekilde karşılayabilmek için ilk olarak bulut bilişim hizmetleri alanında beklentilerinizi ve inşa edilecek sistemin mimarisini belirlemelisiniz. Genel olarak bu hizmet türü 3 farklı şekilde sunulmaktadır. Bu sistemler şu şekildedir:

1. Genel Bulut Ağları
Genel bulut sistemleri 3. taraf hizmet sağlayıcılarına ait sistemlerdir. Bu sağlayıcılar tarafından işletilir. Sağlayıcılar, depolama ve sunucu işlemlerini internet üzerinden sunmaktadır. Genel bulut ağlarında; bütün yazılım, donanım ve diğer altyapılar sağlayıcı şirkete aittir. Hizmet kullanıma erişmek için web tarayıcı kullanmanız yeterlidir.
2. Özel Bulut Ağları
Bu ağ türünde, kaynaklar özel şekilde sadece bir kurum tarafından kullanılır. Özel bulut ağları, şirketlerin merkezlerinde fiziki olarak bulunabilmektedir. Ancak, bazı durumlarda 3. taraf bir sağlayıcı ile de çalışmaktadır. Bütün hizmet ve altyapı işlemleri özel ağlar üzerinden sağlanmaktadır.
3. Hibrit Ağlar
Hem genel hem de özel buut ağları arasında uygulama ve veri paylaşımı açısından imkan sunmaktadır. İki farklı ağ arasında veri taşınmasına sağlayan hibrit sistemler, daha esnek bir yapıya sahiptir. Bu sayede halihazırda mevcut bulunan güvenlik ve altyapı sistemlerini uyumlu hale getirerek daha iyi bir süreç sağlar.

Hem genel hem de özel buut ağları arasında uygulama ve veri paylaşımı açısından imkan sunmaktadır. İki farklı ağ arasında veri taşınmasına sağlayan hibrit sistemler, daha esnek bir yapıya sahiptir. Bu sayede halihazırda mevcut bulunan güvenlik ve altyapı sistemlerini uyumlu hale getirerek daha iyi bir süreç sağlar.

Bulut Bilişim Hizmetleri Hangi Alanlarda Kullanılır?


Günümüzde bulut sistemleri inanılmaz boyutlara ulaşan kullanım alanlarına sahip olmuştur. Öyle ki; şu an bile farkında olmadan bulut bilgi hizmeti kullanıyor olabilirsiniz. Sanal ortamda belge düzenleme, dizi veya film izleme, e-postalarınızı gönderme, oyun oynama ya da müzik dinleme, dosya depolama gibi birçok alanda bulut bilişim hizmetleri çevrimiçi olarak kullanılmaktadır. Neredeyse sadece 10 yıllık bir geçmişe sahip olsa dahi; bu teknoloji artık en ufak işletmelerden dev holdinglere kadar birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

Bulut sistemleri sayesinde:

Sanal Ortamda Yerel Uygulamalar Oluşturabilirsiniz
API, mobil ya da web ortamı da dahil kolaylıkla uygulama oluşturabilir ve bu uygulamaları dağıtabilirsiniz.
Düşük Masraf ile Uygulamaları Oluşturma ve Test Etme
Ölçekleri oldukça kolay şekilde artırılıp/azaltılabilen bulut sistemlerini kullanarak herhangi bir uygulamanın geliştirilmesi aşamasında ihtiyaç duyulan zaman ve maliyeti, minimum seviyelere düşürebilirsiniz.
Veri Depolama ve Kurtarma
Sahip olduğunuz önemli verileri, herhangi bir cihaz veya konumda erişebileceğiniz bir bulut sistemine aktararak her zaman ulaşabileceğiniz güvenli depolama alanlarına kavuşursunuz.

Dile getirilen bu ve geri kalan bütün avantajlara, bulut bilişim hizmetleri sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek işe NDC Teknoloji ile iletişime geçmektir.