parallax background

Sanallaştırma Hizmetleri


Sanallaştırma hizmetleri, bilgisayarın ihtiyacı olduğu programların cihaza kurulmasına gerek kalmadan internet yardımıyla erişilerek kullanılmasını sağlayan bir yöntem biçimidir. Sanallaştırma ile birtakım ihtiyaçlar sunucu verimliliği ile uygun bir hale getirilir. Böylelikle iç gücü minimum seviyeye indirilir ve aynı zamanda yüksek oranda bir verimlilik ve sistemde esneklik sağlanma konusunda adımlar atılır.

Sanallaştırma Hizmetleri Nedir?


Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi sanallaştırma uygulaması özellikle de birden fazla bilgisayarın olduğu alanlarda bilgisayarın donanımsal niteliklerini ve de programlarını tek elden basit ve seri bir şekilde yapabilmek için hazırlanmış sistemdir. Sanal sunucular yardımı ile bilgisayardaki bellek, uygulama ve donanım özellikleri gibi kaynaklar soyut hale getirilir. Böylelikle bu nitelikler diğer cihazlar ile kolaylıkla paylaşılabilir. Bu durum ise iş gücünden tasarruf etmeye ve maliyet konusunda kar elde etmeye yarar. Sanallaştırma hizmetleri başka bir şekilde açıklanmak gerekirse bilgisayar ortamındaki donanım ve yazılımsal verilerin tümünü yüksek performans ve de düşük maliyet amacıyla yazılım lisanslarına gerek duymadan diğer cihazların sistemine aktarmaya yarayan bir sistemdir. Günümüzde ise orta ya da büyük ölçekli firmalar genel olarak tasarruf ve kâr amacı ile sanallaştırma yazılımını tercih etmektedir.

Neden Sanallaştırma Hizmetleri Tercih Etmelisiniz?


Özellikle de son dönemlerde kullanışlı özellikleri ile oldukça yaygınlaşmaya başlayan sanallaştırma pek çok işletmenin yararlandığı bir yazılımdır. Birden fazla cihazın bulunduğu ortamda bu yazılım oldukça yarar sağlamaktadır. Bir bilgisayarda bulunan hard disk, ram ya da ekran kartı gibi donanım nitelikleri veya programlar başka bir cihaza aktarılmak isteniyorsa bunun için en pratik olan yöntem sanallaştırma yöntemidir. Bu sistemin temelinde ise herhangi bir kurulum yapmadan internet aracılığı ile programları kullanabilme özelliği yatmaktadır. Sanallaştırma hizmeti sayesinde bir cihazda bulunan donanımsal veya yazılımsal bilgiler diğer cihaza soyut bir şekilde aktarılırken aynı zamanda birden fazla işletim sisteminin de kullanılmasını sağlamaktadır. Örnek verecek olursak sunucu sanallaştırma hizmetleri ile cihazına format atmadan farklı iki adet işletim sistemini kullanabilirsiniz. Yani bir dosyayı diğer işletim sisteminin kullanıldığı bilgisayara sürükle- bırak yöntemiyle kolaylıkla aktarabilir.

Sanallaştırma Hizmetleri Avantajları Nelerdir?


Maliyeti Düşürür
Sanallaştırma yapılan sunucuların kullanıcılara sağlamış olduğu belki de en önemli fayda maliyettir. Bilgi işlemleri için yapılacak olan harcamadan tasarruf edilmesini sağlayan sanal sunucu ile sanallaştırma yapılan sunucular normalde olduğundan daha fazla sunucuya bölünür. Bu da sunucuların üzerinden aynı zamanda farklı işlemlerinin yapılabileceği anlamına gelir. Bu durum daha az fiziksel sunucunun çok daha az maliyet ile çok iş yapılması anlamına gelmektedir.
Performans Artar
Sanallaştırma yapılarak oluşturduğumuz sanal sunucular, sizlere performans konusunda da çok büyük faydalar sağlayacaktır. Gizli ve hassas olan verilerinize karşı daha kontrollü bir erişim sağlayan sanal sunucular, sunduğu merkezi yönetim imkanları ile tek bir cihaz üzerinden diğer cihazların kontrolünü sağlamaktadır. Çalışma yükünü dengeleme niteliğine de sahip olan sanal sunucuların performansları arttırılabilir olduğu için sağladığı yararlar da bir o kadar fazladır.
Monitoring İmkânı Sunar
Sanallaştırmanın sağladığı yararlar arasında belki de en önemlisi monitoring özelliği olabilir. Monitoring, sanal sunucuları izlemeye verilen isimdir. Sanallaştırma yazılımının yüklendiği bilgisayar diğer bilgisayarları rahatlıkla izleyebilir. Yüklemiş olduğumuz bu yazılım ile fiziki sunucu birkaç bilgisayara bölünür ve monitoring ismini verdiğimiz durum ile yazılım ve donanımsal durumlar diğer bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla kontrol edilebilir hale gelir. Özellikle de işletme sahipleri bu durumdan yararlanarak çalışanlarını kontrol etme yetkisine sahip olurlar.

Özellikle de son dönemde kullanımı bir hayli yaygın hale gelen sanallaştırma yazılımı ile sunucular, sanal bir sunucuya dönüştü ve paylaşımlı fonksiyonel bir hale geldi. Fiziksel sunuculara sanallaştırma işlemi yapıldığı zaman sunucular pek çok sunucuya bölünür ve çevre dostu olmasının yanı sıra kullanıcılara pek çok avantaj da sağlar. Peki, sanallaştırma hizmetleri ne gibi faydalar sunmaktadır?

Sanallaştırma Hizmetleri ve Dahası İçin NDC Teknoloji


NDC Teknoloji ailesi olarak sunduğumuz pek çok hizmet bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok olarak yapılan işlemlerden birisi ise sanallaştırma hizmetleri olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sanallaştırma hizmetleri ile bir bilgisayar üzerinden diğer cihazların yönetimini elde edebilirsiniz. Aynı zamanda diğer bilgisayarlar ile veri ve program paylaşımı gibi niteliklerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle de işletmelere büyük fayda sağlayan sanallaştırma hizmetleri, pek çok firma tarafından tercih edilen bir yazılım sistemidir. İşletmenizin kontrolünü sağlamak, kar elde etmek ve daha faydalı bir şekilde bilgisayar kullanımı elde etmek için siz de sanallaştırma hizmetleri tercih ederek bunlara erişebilirsiniz. Sanallaştırmanın sunduğu nitelikler ile hem kar elde etmiş olurken hem de çalışanlarınızın kontrolü sizin elinde olmaktadır. Böylelikle kontrolü elinizde tutarak muhtemel oluşabilecek sıkıntıların da önüne geçebilir ve daha seri bir şekilde çözüm üretebilirsiniz. Sanallaştırma yazılımı ve sunmakta olduğumuz daha pek çok hizmetlerden haberdar olmak ve yararlanmak için firmamıza ulaşabilirsiniz.