parallax background

Sunucu Yük Paylaşımı Hizmeti


İnternet kullanımının sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde tamamlanması açısından oldukça önemli bir detay olarak kabul edilen sunucu yük paylaşımı hizmeti, her geçen gün artış ve rağbet gören bir destek olmaktadır. Belirli bir argoritma üzerinde yürütülmekte olan sunucu yük paylaşımı hizmeti özellikle e ticaret, İnternet, exranet ya da intranet gibi uygulamaların etkin ve kesintisiz bir şekilde hizmet verebilmesini noktasında büyük bir görev üstlenmektedir.

Firmamızdan Alacağınız Sunucu Yük Paylaşımı Hizmeti Neden Önemlidir?


Sunucu yük paylaşımı hizmeti bilgi teknoloji departmanı yöneticilerinin vermiş olduğu hizmetlerin ölçeklendirilebilir ve kullanılabilir olmasını sağlamanın en etkin yöntemlerinden biridir. Alanında uzman ve donanımlı çalışanlarımız kullanmış olduğu gelişmiş trafik yöntemi sayesinde son kullanıcıları en doğru kaynağa yönlendirmekte ve yük paylaşımını etkin bir şekilde tamamlamaktadır. Yük dengeleme yani yük paylaşımı hizmeti sunucu üzerindeki uygulamaları korumak, yönetmek, hizmetleri korumak, izlemek, şifrelemek, web uygulamalarına güvenlik duvarı sağlamak ve kimlik doğrulama işlemleri gibi çeşitli işlevlere sahiptir. Sunucu yük paylaşımı sayesinde dönemsel olarak yaşanabilecek olan trafik artışları sebebiyle ortaya çıkan erişim kesintileri ve gecikmeler engellenerek, kullanıcıların kaliteli bir deneyim yaşaması sağlanmaktadır.

Sistem üzerinde en uygun optimizasyonlar belirlenmesi sayesinde olası her risk ortadan kaldırılmış ve sunucu sürekliliği en üst seviyelere çıkartılmıştır. En iyi kullanıcı deneyimi yaşamak adına oldukça önemli bir destek olan sunucu yük paylaşımı hizmeti, kesinlikle alanında uzman ve donanımlı bir ekip tarafından alınmalı ve olası sorunların önü en başından kesilmelidir.

Sunucu Yük Paylaşımı Hizmeti Nasıl Uygulanmaktadır?


Sunucu yük paylaşımı hizmeti, sunucu üzerine binen iş yükünü birden fazla sunucuya dağıtarak, veri tabanının, web sitelerinin, diğer çeşitli hizmetlerin ve güvenilirliğin arttırılmasını sağlayan oldukça önemli bir altyapı parçasıdır. Yük paylaşımı hizmeti verilirken kişiler, sunucu üzerine binen yükü dağıttıkları sistemleri düzenli aralıklar ile kontrol etmektedir. Sunucuların sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmekte, çalışmayan sunuculara ise yönlendirme engellenmektedir. Yapılan bu inceleme sayesinde sunucu yük paylaşımı desteği sistemin yüksek erişilebilirlik sağlamasını, ölçeklendirilebilir olmasını ve sistemin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Firmamız sunucu yük dağıtma hizmeti sırasında iki uygulamadan destek almakta ve işlemlerin sorunsuz yürümesi adına ihtiyaca yönelik desteği kullanmaktadır.


Pakete göre yük dağıtma desteği:


Sunucu üzerine binen yükün dağıtılması amacı ile kullanılan bir yöntem olan pakete göre yük dağıtma hizmeti, yönlendirici üzerindeki ilk hedef için paketin ilk kanaldan, ikinci paket için ikinci kanaldan yönlendirilmesi şeklinde ilerlemektedir. Dağıtılacak her paketin iletim süreci sırasında çıkış yaptığı ara yüze bakılmakta ve daha az kullanılmakta olan bağlantıya uygun yönlendirme tablosu hazırlanmaktadır. Bu işlem linklerin eşit bir şekilde kullanılmasını sağlamasının yanı sıra işlemci üzerinde biriken yoğun iş yükü, iletim performansının düşmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca pakete göre sunucu yük dağıtma hizmeti, paketlerin verilen hedefe yaşanabilecek gecikme süreleri sebebiyle bozulmuş bir şekilde ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle pakete göre yük dağıtma işlemi, fazla hız gerektiren ara yüzler için uygun bir tercih değildir. 


Hedefe göre yük dağıtma desteği:


Sunucu üzerindeki yükün hafifletilmesi amacı ile kullanılmakta olan bir diğer yöntem ise hedefe göre dağıtma hizmetidir. Bu uygulamada yönlendiriciler paketleri, hedef adresine göre dağıtmaktadır. Bu işlemde sistemde iki adet sunucu olması durumunda ağ üzerindeki ilk hedef için gelen tüm paketler ilk yoldan, gelen ikinci paketler ise diğer yoldan gelmek üzere yönlendirilmekte ve bu şekilde ilerletilmesi sağlanmaktadır. Sunucu hedef adreslerinin çift kanala sahip olması bağlantıların eşit olarak kullanılmasını sağlamaktadır. İşlemde her adrese rota ön bellek girdisi hazırlanmakta ve bu sayede hedefe göre yük dağıtma sırasında işlem ve hafızaya olan ihtiyaç artış göstermektedir.

Sunucu Yük Paylaşımı Azaltma Hizmeti Sırasında Kullanılan Algoritmalar


Sunucu yük paylaşımı azaltma hizmeti ve dengeleme algoritmaları trafik akışına yön verecek sistemler bütününden oluşmaktadır. Sunucu yük azaltma hizmeti sırasında en sık kullanılan algoritmaları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Sizler de her geçen gün bir ihtiyaçtan çok zorunluluk halini alan sunucu yük paylaşımı hizmeti konusunda profesyonel bir destek almak için alanında uzman bir ekibe sahip olan firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.